- Fully breathable outer layer allows humidity to evaporate to promote a skin-friendly microclimate
- Double absorbent core and Extra Dry System (EDS) nonwoven layer for quick and effective absorption and feeling of dryness
- Super-absorbency locks in moisture to prevent skin irritation
- Locking urine inside the core also reduces bacterial growth and helps contain odor
- Fluid-resistant standing side gathers provide better protection
“Tena® Stretch™ Bariatric Super Incontinence Brief” has been added to your cart. View cart
Adult Briefs & Diapers, Incontinence
Seni® Classic Plus Moderate to Heavy Incontinence Brief, Large
$76.04
Unisex Adult Incontinence Brief Seni® Classic Plus Large Disposable Moderate Absorbency
SKU: 1163864_CS
Categories: Adult Briefs & Diapers, Incontinence
| Weight | 26.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 13.25 × 19.34 in |
| Brand or Series | Seni® Classic Plus |
| Manufacturer | TZMO USA Inc |
| MPN | S-LA25-BC2 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 100/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | Poland |
| Invoice Description | BRIEF, INCONT SENI CLASSIC PLUS LG 45"-59" (25/PK 4PK/CS) |












