- Smooth, perforated polyester film outer surface allows fluids to pass through
- Non-adherent film’s outer surface does not disrupt healing by sticking to the wound
- Polyester/rayon inner layer provides efficient absorbency
- Dressing may be cut to fit various wound sizes with virtually no loose fibers
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Sorbalux® Non-Adherent Dressing, 3 x 4 inch
$0.12
Non-Adherent Dressing Sorbalux® Rayon / Polyester 3 X 4 Inch Sterile
SKU: 626175_EA
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.3 × 4.3 × 0.2 in |
| Brand or Series | Sorbalux® |
| Manufacturer | Hartmann |
| MPN | 48900000 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Rayon / Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, SORBALUX NON-ADHSV 3"X 4" (100/BX 24BX/CS) |












