- Fits small trunks
- Stays in place without pins, clips or tape
- Not bulky, which allows freedom of movement and comfort
- 6-3/4 inches x 11 yards
Compression Bandages, General Wound Care, Wound Care
SpandaGrip™ Pull On Compression Bandage, 6-3/4 Inch x 11 Yard
$50.62
Compression Bandage SpandaGrip™ 6-3/4 Inch X 11 Yard Small Trunk Standard Compression Pull On Natural Size J NonSterile
SKU: 976049_EA
Categories: Compression Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 7.5 × 6.9 in |
| Brand or Series | SpandaGrip™ |
| Manufacturer | Medi-Tech International |
| MPN | SAG13117 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Cotton / Elastic |
| Color | Natural |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BANDAGE, COMPRSN SPANDAGRIP SZJ SM 6-3/4" |









