- Convenient, all-in-one dressing
- Soft, nonwoven backing conforms around wound and seals on all four sides
- Provides protection from external environment
- Nonadherent Telfa pad won’t disrupt healing tissue
- Ideal dressing for lightly draining wounds
- Secure dressing for central and peripheral IV sites
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Island Dressings, Wound Care
Telfa™ Adhesive Dressing, 4 x 10 Inch
$57.16
Adhesive Dressing Telfa™ 4 X 10 Inch Nonwoven Rectangle White Sterile
SKU: 317991_BX
Categories: Gauze, Island Dressings, Wound Care
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 2.75 × 12.75 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 7542 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 25/BX |
| Material | Nonwoven |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ISLAND 4"X10" (25/BX) KENDAL |


























