- Allows the freedom to choose the most appropriate absorbent secondary dressing
- Can be used with a variety of ointments
- Nonadherent sponge helps prevent traumatized area from coming into contact with absorbent material
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Telfa™ Non-Adherent Dressing, 3 x 3 Inch
$65.77
Non-Adherent Dressing Telfa™ Clear Film 3 X 3 Inch Sterile
SKU: 322409_CT
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 9.4 × 1.3 in |
| Brand or Series | Telfa™ Clear |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1109 |
| Item UOM | CT |
| Qty per sell | 25/CT |
| Material | Film |
| Color | Clear |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, WND TELFA STR 3"X3" (25/CT 2CT/CS) KENDAL |





