- Allows the freedom to choose the most appropriate absorbent secondary dressing
- Can be used with a variety of ointments
- Nonadherent feature helps prevent traumatized area from coming into contact with absorbent material
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Telfa™ Non-Adherent Dressing, 4 x 5 Inch
$2.85
Non-Adherent Dressing Telfa™ Clear Film 4 X 5 Inch Sterile
SKU: 322410_EA
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6 × 0.05 in |
| Brand or Series | Telfa™ Clear |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1111 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Film |
| Color | Clear |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, WND TELFA STR 4"X5" (25/CT) KENDAL |







