- Absorbent cotton pad won’t disrupt healing tissue by sticking to wound
- Each sterile dressing individually wrapped in peel-open envelope
- Bonded on both sides with perforated non-adherent film; can be cut to fit any shape without separating
- Easy to use; an ideal take home dressing
“Kendall™ Hypoallergenic Cloth Medical Tape, 2 Inch x 10 Yard, White” has been added to your cart. View cart
Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
Telfa™ Ouchless Nonadherent Dressing, 3 x 8 Inch
$35.18
Non-Adherent Dressing Telfa™ Ouchless Cotton / Mylar 3 X 8 Inch NonSterile
SKU: 10012_BG
Categories: Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 4.6 × 9.3 in |
| Brand or Series | Telfa™ Ouchless |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 2891 |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 200/BG |
| Material | Cotton / Mylar |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA 3"X8" (200/BG)KENDAL |







