- Sterile 1s in peel-back package
- Made of highly absorbent cotton fabric bonded on both sides with perforated nonadherent film
- Will not disrupt healing tissue by sticking to wound
- Adhesive strips keep dressing intact
- Perforated carton for easy dispensing
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
Telfa™ White Adhesive Dressing, 2 x 3 Inch
$448.84
Adhesive Dressing Telfa™ 2 X 3 Inch Film / Cotton Rectangle White Sterile
SKU: 10119_CS
Categories: Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 10.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.1 × 9.25 × 12.65 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 6017 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 2400/CS |
| Material | Film / Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ADHSV STR 2"X 3" (100/CT) KENDAL |












