- Tiburon® surgical drape fabric
- Absorbent reinforcement, 19 X 19-1/2 Inch
- Anesthesia screen
- Fluid-control pouch with filtering screen, suction port, drawstring and side troughs
- Cord-holding tabs
- According the AORN’s 2003 Standards, Recommended Practices, and Guidelines, surgical drapes “should be as lint free as possible”, Tiburon® fabric is lower linting than other currently available surgical drape fabrics when compared in laboratory testing
“Globe Scientific Microscope Cover Glass” has been added to your cart. View cart
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
Tiburon® Urological Drape
Urological Drape Lithotomy Drape 63 W X 35 W X 118 L Inch Sterile
SKU: 269550_EA
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 1.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 5 × 5 in |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 29455 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Tiburon Fabric |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | DRAPE, LITHOTOMY W/POUCH (8/CS) 29455A |





