- The soft, consistently smooth, even surface minimizes pressure points and sheer/friction concerns due to its uniformity
- This low-profile underpad has a single quilted cover that has no lumps or seams that can irritate delicate skin
- It has a highly absorbent composite core that provides the highest capacity available
- For urine and fecal needs
“Tena® Complete Ultra™ Incontinence Brief, Extra Large” has been added to your cart. View cart
Incontinence, Underpads
Tranquility® AIR-Plus™ Low Air Loss Underpad, 30 x 36 Inch
$87.49
Low Air Loss Underpad Tranquility® AIR-Plus™ 30 X 36 Inch Disposable Powersorb® Material Heavy Absorbency
SKU: 816455_CS
Categories: Incontinence, Underpads
| Weight | 11.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.6 × 12.4 × 10 in |
| Brand or Series | Tranquility® AIR-Plus™ |
| Manufacturer | Principle Business Enterprises |
| MPN | 2710 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 40/CS |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | UNDERPAD, INCONT TRANQUILITY AIR + 30X36" (10/BG 4BG/C |















