- Contains: 1 flextend skin barrier with floating flange, 1 ultra-clear New Image urostomy pouch and 1 urostomy drain tube adaptor
- Protects the skin over extended wearing time from irritating discharge
- Eliminates pressure on tender post operative abdomens with the exclusive Floating Flange
- Confidence assured with the Floating Flange; provides utmost security with the patented locking system that audibly Inch clicks Inch into place
- Color match: Red
“Assura® EasiClose™ One-Piece Drainable Transparent Ostomy Pouch, 11 Inch Length, 15-43 mm Stoma” has been added to your cart. View cart
2-Piece Pouch, Ostomy
New Image™ Drainable Clear Urostomy Kit, 9 Inch Length, 2¼ Inch Flange
$80.90
Urostomy Kit New Image™ 9 Inch Length Up to 1-3/4 Inch Stoma Drainable Trim To Fit
SKU: 519939_BX
Categories: 2-Piece Pouch, Ostomy
| Weight | 1.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.3 × 6.6 × 4.5 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 19203 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Color | Clear |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | POUCH, NEW IMAGE UROSTOMY N/S CLR 2 1/4" (5/BX) |




