- Absorbent pad collects excess exudates and protects the wound from trauma
- Soft nonwoven adhesive border is gentle on the skin, ensures conformability, breathability, and ease of movement
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
Strong Strips™ Tan Adhesive Strip, 1 x 3 Inch
$5.01
Adhesive Strip Strong Strips™ 1 X 3 Inch Plastic Rectangle Tan Sterile
SKU: 817527_BX
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.8 × 1.5 × 3.9 in |
| Brand or Series | Strong Strips™ |
| Manufacturer | ASO Corporation |
| MPN | CBD1321-012-000 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Plastic |
| Color | Tan |
| Invoice Description | BANDAGE, ADH WTRPRF TAN 1"X3" (100/BX 12BX/CS) |





